İnternet Sitesi Açarak Para Kazanmak istemiydiniz ?

Para kazanmak için nasıl bir web sitesi açmalıyım? diye soran bir çok okurumuzu dikkate alarak bu şekilde bir yazı oluşturma sonucu aldık.

Bu probleminin cevabı orijinal ve yararlı bir şeyler sunmanızla alakalıdır. Kısaca sanal gerçeklik gerçek evrenin tam olarak bir yansımasıdır.

Gerçekte olduğu benzer biçimde sunacak bir şeyiniz yoksa diğerlerinin de size verecek bir şeyi yoktur. Doğrusu özetlemek gerekirse insanlara gereksinim duyan bir şeyi vermezseniz para da kazananmazsınız.

Başarı göstermiş bir webmaster olmak için ne yapmak gerekiyor?

Web Sitesinden para kazanmakla ilgili bir çok yanlış fikir vardır. Bazı insanoğlu başarı öykülerini okuyarak “ben de işimden çekilme edeceğim, evden çalışacağım ve büyük bir para kazanacağım” diye düşünür.


Bir şeyleri belli bir perspektife yerleştirebilmek için diğerlerinin palavralarına inanmamanız gerekir. İşte internette başarıyı yakalayan insanlarla ilgili bilmeniz gerekenlerden bazıları:

1 – Web Sitelerinin ufak bir yüzdesi başarı göstermiş olur

Milyonlarca web sitesi ve webmaster arasından fazlaca azı hakikaten başarıya ulaşmış oluyor. İnternet üstündeki web sitelerinin büyük bir kısmı sahiplerine verimli para kazandırmaz. En iyi aylarında bile 100 TL’den azca kazanan webçi vardır. Bunu cesaretiniz sekteye uğratmak diye söylemiyorum sadece beklentileriniz mevzusunda da gerçekçi olmanız gerekir.

2 – Uzun seneler oldukça çalışmanız gerekebilir

Başarıya ulaşmış olanlar uzun seneler süresince fazlaca çalışanlar ve sabırlı olanlardır. Şu anda rahatmış şeklinde görünseler de siteleri için seneler süresince emek sarfetmişlerdir.

3 – Alanınızla ilgili kabiliyetinizin, becerilerinizin, informasyon birikiminizin yada kabiliyetinizin olması gerekir

Başarı göstermiş olanlar kendi uzmanlık alanında kabiliyetleri, becerileri, data birikimi yada kabiliyeti olanlardır. Sonuçta yine yine sunulan bayatlamış bilgiler sunmak yerine orijinal bir içerik yaratmışlardır. Kendi alanlarındaki deneyimleri kullananların gereksinimlerini karşılamak için bir perspektif kazanmalarını elde etmiştir ve bu deneyimleri düzenleyerek kullanıcılarına sunmuşlardır.


4 – İşinizle ilgili tutkunuzun olması gerekir

Başarı göstermiş webçi yaptıkları işi severler. İnternet sitelerinde uğraştıkları şeylerden keyif alırlar ve böylece işlerine olan tutkuları devam eder. Başarı göstermiş webmasterların siteleri için niçin köle şeklinde çalışmadıklarının sebeplerinden biri budur. Yaptıkları işten keyif alırlar ve bunu iş olarak görmezler. Başarı göstermiş webmasterlara haftada kaç saat çalıştıklarını sorduğunuzda dikkatlice düşünürler ve “bir ihtimal bir kim bilir iki saat” derler şu sebeple bu saatleri yalnız web sitelerini güncellemek için kullanırlar. Sadece her gün öğrenmeye, araştırmaya, denemeye ve planlamaya harcadıkları sayısız saati hesaba katmazlar.

Bir web sitesi açmak meşhur olmanın ve varlıklı olmanın kısa yolu değildir. Üstünde yeteri kadar uzun çalışırsanız bunun tamamen gerçek bir dünya bulunduğunu da anlarsınız.

Bir web sitesini başarı göstermiş meydana getiren nedir?

Başarı olan bir web sitesi şu özelliklere haizdir:

1 – Orijinal yada eşi olmayan içeriklere haizdir

Benzeyen eski içerikleri yada kopya eski şeyleri tekrardan düzenleyerek satmaya çalışan milyonlarca olmasa bile binlerce web sitesi vardır. Bu zamanda bir blog açmak çok kolaydır. Bu blogların üç aşağı beş yukarı hepsi bir çok yerde bulabileceğiniz kopya ve eski konulardan bahseder yada kopya yollarla eski şeyler satmaya çalışmaya çalışır. Saygı duyulan ve başarı göstermiş bir web sitesi orijinal ve yeni içerikler yaratır yada seçkin hizmetler sunar yada eşi olmayan bir şeyler satar ve böylece kendini öbürlerinden farklılaştırır.

2 – Verimli içeriğe haizdir

Hedefi olmayan orijinal ve benzeri olmayan bir içerik yaratmanızın bir anlamı yoktur.

Ne sitesi açmalıyım?

Öncelikli olarak ötekiler için kıymetli olacak orijinal bir web sitesi yaratmanız ve web sitenizin odaklanacağı alanla ilgili informasyon sahibi olmanız gerekir. Bununla birlikte bu alana ilgi de duymanız gerekir şundan dolayı web sitenizin ürün vermeye başladığını görebilmek için çok uzun süre çalışmanız gerekecektir.

Başka bir ifadeyle:

Tecrübe sahibi olduğunuz ve ilgi duyduğunuz bir alanla ilgili web sitesi kurun. Mesela yaptığınız işle paralel bir web sitesi kurabilirsiniz.

Bir hayli mevzuda işe yaramaz olduğunuzu düşünüyorsanız ve anladığınız tek iş oyunların iyi mi oynanacağıysa bir şey yitirmiş sayılmazsınız. Oyunları oldukça seviyorsanız bu oyunlar hakkında oldukca fazla şey bildiğiniz anlamına gelir. Aslına bakacak olursanız bu biçim bir site hazırlamak için en uygun aday sizsinizdir şu sebeple hem mevzuyla ilgili engin informasyon birikiminiz vardır hem de bu mevzuya ilginiz vardır.


Gün içinde yada boş zamanlarınızda en oldukca ne yaptığınızı düşünün. Mesleki becerileriniz nedir? İlginizi çeken mevzular nedir? Arkadaşlarınıza nazaran üstün olduğunuz noktalar nedir? Hobileriniz nedir? Bu soruların cevapları oluşturacağınız web sitesinin temelini oluşturacaktır.

Becerileriniz çiçek aranjmanları hazırlamak benzer biçimde gerçek dünyayla ilgili olsa bile bununla ilgili bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Bu şeklinde durumlarda dijital fotoğraf makinesine, dijital kameraya yada webcam’e yatırım yapmanız gerekir. Böylece web sitenizde hobinizle ilgili resimler yada videolar paylaşabilirsiniz.

Sunacak hiçbir şeyi olmayan insanoğlu

Eğitiminizin, becerilerinizin ve ilgi alanlarınızın olmadığını düşünüyorsanız en fena ihtimalle kişisel bir blog açabilirsiniz.

Bu şekilde bir tavsiye verdiğim için deneyimli webmasterların bazılarının bana kızacağından inanırım bundan dolayı bu web üstünde gereksiz bir blog kirliliğine niçin olur. Sadece vakaya şu açıdan bakın: blogla uğraşan insanların bazıları bir süre sonrasında ilgilerini çeken yada iyi olduklarını düşündükleri başka alanlar keşfederler. Birkaç ay sonrasında tüm blog kayıtlarınızı inceleyin. Çoğunluğa gore belli kategorilere ayırın. En fazla bahsettiğiniz mevzular ilgi alanınızı gösterecektir. Uzman olduğunuz alanı keşfedin yada keşfetmeyin her halükarda bir web siteniz olacaktır bundan dolayı blog da bir web sitesidir.

Yada blog yazmak zor mu? Bunu söylerken latife yapmıyorum bu sebeple hepimiz bu mevzuda iyi olacak diye bir şey yoktur. Görsel yönü olan bir insansanız fotoğraf yada çizim yapmayı tercih edebilirsiniz yada fotoğraf çekmekten hoşlanan bir insansanız çektiğiniz fotoğrafları paylaşabilirsiniz. Yada konuşma beceriniz yazma becerinizden üstün olabilir. Bir mikrofon kullanın ve cümlelerinizi kaydedin. Bu kaydı blogunuza koyun. Kamera önünde iyiyseniz webcam’inizi kullanın ve video blog oluşturun. Bunu yaparak başarıyı yakalayan bir çok insan var.

İnternet sitesi açarken göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan noktalar

Genel olarak web sitenizin hakikaten başarı olmasını istiyorsanız yada web sitenizden para kazanmak istiyorsanız aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

1 – Rekabetin yoğun olduğu alanlara girmeyin

Daha azca web sitesinin olduğu nişlere saldırın. Niş bir alan bulursanız ve buna uygun bir web sitesi oluşturursanız başarı göstermiş olursuz. Netice olarak sizde bu birkaç siteden biri olmuş olursunuz. Belirlediğiniz nişle ilgili data arayanlar er ya da geç sizin sitenize de gireceklerdir. Esiriniz olacak takipçileriniz olacaktır.

2 – Rekabetin yoğun olduğu alanları iyi mi belirleyeceksiniz?

E-posta kutunuzdaki spamlara bakın. Eğer mümkünse spam mail gönderenlerin göndermekten hoşlandıkları mevzulara odaklanmayın. Mesela kumar ve ilaç kullanımına odaklanan bir çok web sitesi vardır.

Webmaster’lar için web sitesi yapmaktan kaçının zira bu tür sitelerden bir çok vardır. Bu alana girmek boşa kürek çekmek benzer biçimde bir şeydir.

3 – İnternet üstünde yeni yeni gelişmeye başlamış olan alanları araştırın.

Mesela müzik ve film yapımı endüstrisini ele alalım. Eskiden kendi müziğinizi yapmak ve dağıtmak için bir plak şirketi bulmanız gerekirdi. Bugünlerde yalnız bir mikrofon kullanarak ve kayıt yaparak kendi müziğinizi yapabilirsiniz. Kendi yolunuzda yürümeniz için kabiliyet yarışmasına yada EMI’ye ihtiyacınız yok. Müziğinizi internete koyun ve albüm kontratı olmadan insanları etkileyin. Gelir kaynağınız sizsiniz.


Benzeyen şekilde film yapımı devasa bütçeleri olan şirketlerin tekelindeydi. Artık o şekilde değil. Dijital teknolojideki ilerlemeler averaj bir masaüstü bilgisayarda videolar yakalamanızı ve düzeltmenizi sağlar. Dağıtım sitelerine erişimin ve yeni bir web sitesi oluşturmanın kolay olması gişe rekoru kıracak filminizin dağıtımı için Hollywood’a gerekseme duymayacağınız anlamına gelir. Bana inanmayanlar The Guild ve Dr. Horrible’s Sing-Along Blog incelesinler. İkisi de web üstünde popüler olan bağımsız yapımlardır.

Sadece doğal ki bu alanlar hızla büyümektedir. Sizde sürüye uymak istiyorsanız süratli hareket etmeniz gerekir. Eski büyük sektör oyuncuları hala kendilerine çeki seviye vermemiştir sadece eninde sonunda toparlanacaklardır. Bu yüzden internetle kavga etmeyi bırakın ve webin avantajlarından yararlanmaya başlayın.

Ihmal etmeyin ki size müzik yada film yapımı sanayisine girin demiyorum. Tekel olabileceğiniz bir alan bulamazsanız hemen hemen çiçeklenmemiş gelişme aşamasında olan alanları araştırın.

Ustalaşmış destek almak ister misiniz?

Ustalaşmış destek almak ve tecrübelerimizden yararlanmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir